קמפוס אריסון

בשנות ה- 90, גב' שרי אריסון, מנהלת "קרן אריסון", הודיעה לנו כי יש בדעת הקרן להקים מבנה לתפארת במקום המבנים המטולאים, הצריפים הפרוצים לפגעי האקלים וה"מעברה". החלטה זו בהתממשותה הסופית (בשנת 2001), שינתה בתכלית את פני בית הספר לאמנויות. בפעם הראשונה ניתן היה להפעיל בחלליו בית ספר מתקדם וחדשני בתחום הלימודים העיוניים, וננפתח עולם חדש להוראת האמנויות בסדנאות השונות .

בית הספר לאמנויות, שהחל את דרכו במבנה כמעט מט לנפול, זכה לקמפוס ייחודי, שאין כמותו בארץ, הודות לתרומה נכבדה של "קרן
"אריסון" ועירית תל אביב.

הקמפוס תוכנן במיוחד לצרכיו של מוסד יוצא דופן  המקנה בנוסף ללימודי האמנויות גם לימודים הומאניים כלליים, לימודי מדע ומחשבים. בקמפוס חדרי לימוד, אולפני מוסיקה, חדרי תיאטרון ומחול וסדנאות לאמנות פלסטית, קולנוע וצילום. לבית הספר מעבדות מחשבים, מעבדות מדע וספריה גדולה ומפוארת.

בקמפוס נבנה לצורכי בית הספר אולם חדיש למופעי תיאטרון, מוסיקה ומחול, המכיל 400 מקומות, וגלריה לתצוגת תמונות – "אולם אריסון לאמנויות" .

 הקמפוס הוא שורה של מבנים המעניקים את הכבוד שהאמנות ראויה לו ואת היכולת לטפח בתנאים הולמים את פרחי אמנויות, שחלקם כבר כבשו מקום כאמנים - ואחרים יהיו כאלה בעתיד. מי שלא יבחר את העיסוק באמנות כדרך חייו, יצא מכאן מועשר בנכסי תרבות אמנות ורוח. אלה מעשירים לא רק את עצמם אלא את כלל החברה בישראל

הקרן ע"ש תד אריסון  ז"ל

האנשים אשר בזכותם קם הקמפוס הם תד אריסון ז"ל (1924-1999), מקים הקרן הנושאת את שמו - ובתו שרי אריסון, מנהלת הקרן ויוזמת הקמת הקמפוס. היא לוותה את שלבי הבנייה במסירות ובהקפדה עד ירידה לפרטים הקטנים. האב לא זכה לחנוך את הקמפוס, שכן הלך לעולמו סמוך מאוד למועד חנוכתו.

 תד אריסון נולד וגדל בת"א. למד בגימנסיה הרצליה. המשיך ללמוד הנדסה באוניברסיטה האמריקאית בביירות. כעבור פחות משנה הצטרף לבריגדה היהודית, שלחמה במלחמת העולם השניה . בקום המדינה התגייס והגיע לדרגת סגן אלוף בחטיבה 7 בצה"ל. לחם בלטרון במלחמת השחרור. בתחילת שנות ה-50 עברה המשפחה לארה"ב. תחילה לניו-יורק ולאחר מכן למיאמי, פלורידה, שם הקים חברת שיט-תענוגות "קרניבל-קרוז" וייסד את קרן אריסון

 ב-1991 חזר לישראל יחד עם אשתו, לין, והקים את חברת "אריסון השקעות בע"מ", העוסקת בבנקאות, בנדל"ן, בתקשורת ובהיי-טק. יחד עם בתו, המשיך לתמוך באמנויות, כמו גם בבריאות, בחינוך ובצרכים קהילתיים. בשנת 1999 הוחלף שמה של הקרן לשם "הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, לזכר מייסדה. כל מי שזכה להכיר את תד אריסון, הכיר את אהבתו לאמנויות. במהלך שנותיו כאיש עסקים, חשף באוזני ידידיו את רצונו להיות פסנתרן.

אהבתו לאמנויות והשאיפה לעזור לאמנים, התבטאה בשמשו כמנהיג הן בהקמת מוסדות אמנות חשובים בארה"ב ובישראל ובפיתוחם; והן בתמיכה שהעניקה הקרן לפרוייקטים רבים בתחום האמנויות. ב-1981 חנכו מר אריסון ואשתו לין, את הקרן הלאומית לקידום האמנויות , המנהלת תחרות שנתית לזיהוי כישרונות (ARTS) לנוער באמריקה. בכל שנה מעניקה הקרן יותר מ- 500 מלגות ופרסי הצטיינות ברחבי ארצות הברית

ב - 1987 עם הקמת קרן התמיכה הלאומית לקידום האמנויות (" (WS). זו אקדמיה למוסיקה המקיימת לימודי תזמורת ; כיום מוסד ההכשרה מוביל למוסיקאים צעירים, המגיעים למיאמי מרחבי ארה"ב. בוגרי NWS ממשיכים לתפקידים מרכזיים בתזמורות רבות. בתחילת שנות ה- 90 הובילה קרן אריסון את חידוש "קונסרבטוריון ישראל למוסיקה" (ששמו שונה ל"קונסרבטוריון לין ותד אריסון"). כתוצאה משכלול המתקנים, גדל מספר תלמידיו ליותר מ-600 תלמידים .
NFAA)ניתן מענק מטעם אריסון, למטרת ייסוד "הסימפוניה העולמית החדשה
הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון ממשיכה במסורת לשמר את אהבתו העמוקה לאמנויות . היא מתבטאת גם במענקים הרבים שניתנו לאנשים ולמוסדות שמטרתם טיפוח הרוח באמצעות ביטוי וחוויה אמנותית. בתחום המוסיקה : הקרן תומכת בתחרות נגינת פסנתר הבינלאומית על שם ארתור רובינשטיין, באופרה הישראלית החדשה. במימון העלאת 2 הפקות, בתזמורת הפילהרמונית הישראלית ובפילהרמונית הצעירה . לצורך מימוש פרוייקטים מיוחדים תמכה הקרן במקהלת מורן בכיתת אמן במסגרת "קשת אילון", בתחרות מנצחים על שם ליאונרד ברנשטיין, בתזמורת הקאמרית הקיבוצית, במרכז העירוני למוסיקה בנתניה, בסימפונייטה באר שבע, בתזמורת יד חריף ובתזמורת הקאמרית של אשדוד. בתזמורת "עלי גפן", בעמותת "עידוד לקליטת אמן עולה", בתזמורת ראשון לציון. כמו כן היא מעניקה מלגות לרכישת כלי נגינה לתלמידי מוזיקה מוכשרים. בתחום האמנות החזותית: הקרן אחראית לשיפוץ וחידוש (בשיתוף קרן ת"א) "בית ראובן", ביתו ההיסטורי של הצייר ראובן רובין. הקרן ידידה מסורתית ונאמנה למוזיאון תל אביב לאמנות, שעם מייסדיו נמנה מאיר אריסון, אביו של תד. בין שאר המענקים בתחום האמנות החזותית והקולנוע, תמכה הקרן במימון פרוייקט בפיסול "תיבת נח" בגן החיות התנ"כי בירושלים , במוזיאון ארץ ישראל, במוזיאון נחום גוטמן, בגלריית אום אל פאחם, בבית הספר לאמנויות ולעיצוב "בצלאל" ובסינמטק ירושלים .

בתחום המחול: חילקה הקרן מענקים, בין השאר, ללהקת בת-שבע , לבלט הישראלי, לתיאטרון למחול של רינה שנפלד לתיאטרון למחול "תנועטרון" וללהקת המחול של אוניברסיטת תל אביב. בתחום התיאטרון : ניתנו מענקים לתיאטרון גשר , לתיאטרון בוגרי סמינר הקיבוצים, ל"יידישפיל": התיאטרון האידי , ללהקת "עתים" של רינה ירושלמי ולתיאטרון הנגב .

 בית הספר הגדל והולך והישגי התלמידים המרשימים בכל תחומיהאמנויות קנו לו שם בעולםהחינוכי בארץ ובעולם.

 

רחוב לויד ג'ורג' 2, תל-אביב. ת.ד. 14141, מיקוד: 61141. טלפון: 03-5603110, פקס: 03-5661371